Kremacja zwłok w Holandii znajduje się aktualnie na znacznie wyższym poziomie, niż w Polsce i pozostałych krajach wschodnich. Zakład pogrzebowy stał się tam przeżytkiem, zaś jego miejsce zajęła na dobre spalarnia zwłok. Bardzo duży odsetek Holendrów decyduje się na pochówek w formie kremacji, do czego zakład pogrzebowy nie jest już potrzebny. Tamtejsze społeczeństwo dostrzegło już dawno potrzebę racjonalnego wykorzystania przestrzeni, ochrony środowiska. Dodatkowym powodem są oczywiście koszty dodatków i koszty pogrzebu, jako ceremonii. Kremacja zwłok znacznie pomniejsza wszystkie wymienione koszty, ale także usprawnia sam przebieg pochówku. Holendrom na pewno było znacznie łatwiej przyjąć nowe możliwości, jakie stwarzają krematoria, niż Polakom, borykającym się z wojennymi skojarzeniami i uwarunkowaniami religijnymi. Stąd też Niderlandy stworzyły pewną kulturę kremacji, czego owocem jest powstanie organizacji Facultatieve.
Organizacja rozpoczęła swoją działalność w 1874 roku, czyli w czasie kiedy w Polsce nie było jeszcze mowy kremacji jako formie pochówku. Pierwotnie struktura ta skupiała się na propagowaniu kremacji zwłok, będącej w tamtym czasie dość innowacyjnym tworem (nie była nowością na świecie, ale nowością pod względem zastosowania). Dzięki organizacji, już w roku 1913 w Holandii powstało pierwsze krematorium, zaś rok później odbyła się pierwsza kremacja. Oczywiście, to dość znamienne daty, ponieważ dla wschodniej części Europy były to lata wojenne, jednak w owym czasie budowa holenderskiego krematorium nie miała wojennego wydźwięku. Warto przy tym zaznaczyć, że rozwój rynku krematoryjnego rozwijał się w tym państwie w obliczu zakazu kremacji, który obowiązywał do 1955 roku. Zakaz miał charakter formalny, jednak mieszkańcy Holandii nie wyrażali sprzeciwu, a wręcz wyraźnie tolerowali nową formę pochówku.
Aktualnie Grupa Facultatieve to ogromne przedsiębiorstwo. Nie będzie przesady w określeniu organizacji mianem światowej potęgi w branży usług pogrzebowych. Niegdyś organizacja skupiała się wyłącznie na szerzeniu świadomości dotyczącej kremacji zwłok, dziś jednak zakres jej usług i profil działalności są znacznie bardziej rozbudowane. Organizacja Facultatieve rozrastając się, swoją ofertę przeniosła również na obszar innych krajów, w związku z czym w dniu dzisiejszym posiada oddziały w 10 państwach. Składowe Grupy Facultatieve działają na różnych polach. Możemy tu wyróżnić przede wszystkim automatyzację, międzynarodowy transport pogrzebowy i udział w branży ubezpieczeniowej. Grupa posiada także działy, zajmujące się dostarczaniem produktów dla branży pogrzebowej, szpitali i instytucji rządowych.
Jedną z najbardziej zyskownych gałęzi Grupy Facultatieve są bez wątpienia usługi związane ze sprzedażą sprzętu. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyposażenia prosektorium, gdzie możemy wymienić metalową zabudowę pomieszczenia oraz oprzyrządowanie, w tym nowoczesne, wielofunkcyjne łóżka prosektoryjne. Oprócz tego, w zakresie działalności organizacji możemy wymienić produkcję wyspecjalizowanych worków na zwłoki, a także pozostały sprzęt pogrzebowy, taki jak wszelkiego rodzaju wózki, podnośniki samochodowe, jak również chłodnie oraz urny. Obok tego firma prowadzi produkcję środków higieny dla szpitali, czyli rękawice, fartuchy, ochraniacze na obuwie oraz wysokiej klasy urządzenia, przy pomocy których można zdezynfekować całe pomieszczenia szpitalne.
Grupa Facultatieve to przykład światowego potentata, który z niewielkiej organizacji, propagującej całkowitą nowość, stał się w ciągu kilkudziesięciu lat międzynarodową potęgą o wieloletniej tradycji. Sukces organizacji można przypisywać wielu czynnikom. Z jednej strony jest to na pewno położenie geograficzne. W Polsce taka organizacja prawdopodobnie nie miałaby racji bytu, ze względu na społeczne uprzedzenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę okres, na który przypadają początki organizacji Facultatieve. Holendrzy nie byli tak silnie wplątani w działania wojenne, w związku z czym holenderski rynek nie ucierpiał w takim stopniu, jak polski. W tej kwestii możemy wysnuwać najróżniejsze wnioski. Jedno jest pewne – Grupa Facultatieve była europejskim innowatorem w branży pogrzebowej i krematoryjnej. Sukces zaś uwarunkowany jest zarówno jakością usług i produktów, jak również wieloletnią historią, sięgającą schyłku XIX wieku.