Kremacja zwłok to jeden z najstarszych obrządków pogrzebowych, jego korzenie sięgają do starożytności. Obecnie spopielanie zwłok w naszym kraju staje się coraz bardziej powszechne. Ma to wpływ wiele czynników, poniżej przedstawiamy najistotniejsze pytania i odpowiedzi, które rozwieją nagminne wątpliwości związane z kremacją zwłok zmarłych.
- CZY KREMACJA JEST ZGODNA Z WIARĄ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO?
TAK. Skrajne stanowisko Kościoła Katolickiego wyrażające niezgodę na spopielanie zwłok ludzkich stało się nieaktualne. Warto wyjaśnić w tym miejscu istotę sprawy: Kościół wyznaje wiarę, iż ciało ludzkie czeka zmartwychwstanie. Wyłącznie spopielenie zwłok w zamiarze i przekonaniu, iż zmartwychwstanie nie nastąpi jest niezgodne z wiarą Kościoła. W zasadzie chodzi więc o intencje, nie o samą czynność kremacji. Należy zdać sobie sprawę, iż tradycyjny pogrzeb nie zapobiega „obróceniu się ciała w proch”. Kremacja jedynie przyspiesza ten proces. Kwestia zmartwychwstania jest zatem dalece bardziej złożona i nie możemy sprowadzić jej do stwierdzenia, że ciało zakopane w ziemi może zmartwychwstać, a to spopielone nie. Jedynym warunkiem narzuconym przez Kościół, jest wymóg, aby uroczystości pogrzebowe odbyły się jeszcze przed spopieleniem zwłok.
- CZY KREMACJA ZWŁOK JEST BEZPIECZNA DLA ŚRODOWISKA I LUDZI?
TAK. Kremacja zwłok jest najbardziej ekologicznym i bezpiecznym sposobem pochówku. Zaawansowane technologie, którymi dysponuje nasze krematorium gwarantują, że dym, powstający w wyniku spopielenia jest całkowicie nieszkodliwy. Dodatkowo, kremacja zwłok, w przeciwieństwie do pochówku ciała w ziemi, nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje zanieczyszczenia wód podziemnych. Ponadto spopielanie zwłok pozwala ograniczyć ilość miejsca koniecznego do pochówku zmarłego, co jest rozwiązaniem problemu braku miejsca na polskich cmentarzach.
- JAK PRZEBIEGA PROCES KREMACJI?
Spopielenie zwłok zmarłego przebiega w specjalnie do tego przygotowanej, ekologicznej trumnie (np. tekturowej, bądź drewnianej). Spalenie zwłok obywa się za sprawą gorącego powietrza, w temperaturze 800- 1200 stopni. Cały proces kremacji trwa średnio 2- 3 godziny.
- CO MOŻNA ZROBIĆ Z PROCHAMI ZMARŁEGO W ŚWIETLE PRAWA POLSKIEGO?
Zgodnie z art. 12 ustawy o cmentarzach i sposobach pochowania zwłok z 31 stycznia 1959 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. nr 118, poz. 687 z późn. zm.) zwłoki ludzkie mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach albo przez zatopienie ich w morzu. Urny z skremowanym ciałem zmarłego mogą być także umieszczanie w kolumbariach (budowle z przeznaczonymi na urny niszami w ścianie).
- CZY KREMACJA JEST DROŻSZA OD STANDARDOWEGO POGRZEBU?
NIE. Średni koszt spopielenia i pochówku skremowanego ciała w Polsce wynosi 2,5 tys. zł. Natomiast na pogrzeb tradycyjny wydamy ok. 4 tys. zł.